Typy močové inkontinence

Nejčastějšími typy močové inkontinence jsou:

1. Stresová inkontinence

U stresové inkontinence k úniku dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku nebo těsně po něm. Typické pro tento typ inkontinence je únik při kašli, kýchnutí, zvednutí břemene, cvičení, sportu, poskoku, zakopnutí, chůzi se schodů, nastupování či vystupování z auta, tramvaje apod. Stresem je v tomto případě míněn stres fyzický (stres= zátěž), nikoliv ve smyslu, jak jsme zvyklí slovo stres vnímat (stres psychický). Příčinou je vesměs ochabnutí závěsného aparátu močové trubice a léčba bývá nejčastěji operační.

Schema: Stresová inkontinence

Schema principu stresové inkontinence

2. Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence (hyperaktivní měchýř), v literatuře nejčastěji označovaný jako OAB (overactive bladder). Typické pro tento typ je časté, místy nezvladatelné, nucení na močení, frekventní močení ve dne i v noci, nedoběhnutí na WC s pomočením ještě před jeho dosažením apod. Příčinou těchto obtíží bývá dráždivý močový měchýř, který má porušenou funkci, často sníženou kapacitu apod. Řešením těchto stavů je vesměs dlouhodobá farmakologická léčba speciálními léky, snižujícími dráždivost měchýře a zvyšujícímí jeho kapacitu.

Schema: močový měchýř

Schema principu urgentní inkontinence

Oba uvedené typy se v řadě případů nevyskytují samostatně, ale mohou se v různém poměru kombinovat, takže i léčba je pak kombinovaná z více složek.

Uvedené dva typy inkontinence nejsou jediné, jsou i jiné druhy, způsobené jinými příčinami. Zmiňujeme je podrobněji jen proto, že jsou zdaleka nejčastější.